Yageo RT0805BRE0768K1L
RT0805BRE0768K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0768K1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0768K1L.pdf
Availability of RT0805BRE0768K1L
QUANTITY
RT0805BRE0768K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0768K1L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0768K1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0768K1L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0768K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0768K1L Details Description
Related parts for RT0805BRE0768K1L
DIODE SBR 20V 500MA 2DFN datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V/8V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 26SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS THROUGH RA SKT datasheet.pdf
PAC-M340-SD15-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf