Yageo RT0805CRD07162KL
RT0805CRD07162KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07162KL
Brief Description
RES SMD 162K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07162KL.pdf
Availability of RT0805CRD07162KL
QUANTITY
RT0805CRD07162KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07162KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07162KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07162KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07162KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07162KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07162KL
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.78K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
IC GATE INVERTER X2-DFN1409-6 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 5.0X3.2 CMOS datasheet.pdf
DIODE RECTIFIER 1200V 8A DPAK datasheet.pdf