Yageo RT0805CRD07162RL
RT0805CRD07162RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07162RL
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07162RL.pdf
Availability of RT0805CRD07162RL
QUANTITY
RT0805CRD07162RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07162RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07162RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07162RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07162RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07162RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07162RL
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
SL 5.08/08/180B 3.2SN BL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf