Yageo RT0805CRD0735R7L
RT0805CRD0735R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0735R7L
Brief Description
RES SMD 35.7 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0735R7L.pdf
Availability of RT0805CRD0735R7L
QUANTITY
RT0805CRD0735R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0735R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0735R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0735R7L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD0735R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0735R7L Details Description
Related parts for RT0805CRD0735R7L
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC OPTICAL FLAG datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4-LSOP datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SOD123 datasheet.pdf
IC TXRX 21BIT CHAN LINK 48TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPST 13A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 25MA 80 OHM SMD datasheet.pdf
LED COB CXB3070 6500K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf