Yageo RT0805CRD07442RL
RT0805CRD07442RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07442RL
Brief Description
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07442RL.pdf
Availability of RT0805CRD07442RL
QUANTITY
RT0805CRD07442RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07442RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07442RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07442RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07442RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07442RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07442RL
IC MCU PROG 256KB 5V 90NS 44PLCC datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 25A 50V GBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 200MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC MPU I.MX25 400MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 1M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 720MA 275 MOHM datasheet.pdf