Yageo RT0805CRD07560KL
RT0805CRD07560KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07560KL
Brief Description
RES SMD 560K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07560KL.pdf
Availability of RT0805CRD07560KL
QUANTITY
RT0805CRD07560KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07560KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07560KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07560KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07560KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07560KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07560KL
IC FLASH 1MBIT 90NS 40VSOP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 29V SNT-4A datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW MONO HVSOF5 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROLLER 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf