Yageo RT0805CRD0756RL
RT0805CRD0756RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0756RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0756RL.pdf
Availability of RT0805CRD0756RL
QUANTITY
RT0805CRD0756RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0756RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0756RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0756RL
Related LinksRT0805C, RT0805CRD0756RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0756RL Details Description
Related parts for RT0805CRD0756RL
SWITCH DIP SIDE-ACTUATED 2POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA, 120mA (Flash) Backlight, Camera Flash 32-TCSP (5.5x4.5) datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
DRAWN SECTION PNL MNT BASE datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 63VDC 1206 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM R6 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf