Nichicon UPW1J681MHD3
UPW1J681MHD3 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J681MHD3
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J681MHD3.pdf
Availability of UPW1J681MHD3
QUANTITY
UPW1J681MHD3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J681MHD3
Internal Part NumberEIS-UPW1J681MHD3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.718A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J681MHD3
Related LinksUPW1J6, UPW1J681MHD3 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J681MHD3 Details Description
Related parts for UPW1J681MHD3
CONNECTOR EUROSOCKET STRAIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .042W STER AB 10LLP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 27MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf