Yageo RT0805CRD07665RL
RT0805CRD07665RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07665RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 665 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07665RL.pdf
Availability of RT0805CRD07665RL
QUANTITY
RT0805CRD07665RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07665RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07665RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)