Yageo RT0805CRE07115KL
RT0805CRE07115KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07115KL
Brief Description
RES SMD 115K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07115KL.pdf
Availability of RT0805CRE07115KL
QUANTITY
RT0805CRE07115KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07115KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07115KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07115KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07115KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07115KL Details Description
Related parts for RT0805CRE07115KL
RES SMD 4.3 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 48-QFN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 36W 5-15V NEG ON/OFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 2POS datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf