Yageo RT0805CRE07274KL
RT0805CRE07274KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07274KL
Brief Description
RES SMD 274K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07274KL.pdf
Availability of RT0805CRE07274KL
QUANTITY
RT0805CRE07274KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07274KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07274KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07274KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07274KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07274KL Details Description
Related parts for RT0805CRE07274KL
DIODE ZENER 2.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323F datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 3.7A datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7POS 7.62MM 35DEG datasheet.pdf
RES 62.75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf