Yageo RT0805DRD071K02L
RT0805DRD071K02L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD071K02L
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD071K02L.pdf
Availability of RT0805DRD071K02L
QUANTITY
RT0805DRD071K02L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD071K02L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD071K02L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD071K02L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD071K02L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD071K02L Details Description
Related parts for RT0805DRD071K02L
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN DL LDO 20TQFN datasheet.pdf
LI2000 THERMAL TAPE SQUARE BOARD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
26+26 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf