Yageo RT0805DRD0720RL
RT0805DRD0720RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0720RL
Brief Description
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0720RL.pdf
Availability of RT0805DRD0720RL
QUANTITY
RT0805DRD0720RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0720RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0720RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0720RL
Related LinksRT0805D, RT0805DRD0720RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0720RL Details Description
Related parts for RT0805DRD0720RL
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf