Yageo RT0805DRD0728KL
RT0805DRD0728KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0728KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0728KL.pdf
Availability of RT0805DRD0728KL
QUANTITY
RT0805DRD0728KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0728KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0728KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0728KL
Related LinksRT0805D, RT0805DRD0728KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0728KL Details Description
Related parts for RT0805DRD0728KL
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 5SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A 2WPACK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG TAN 500' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
LED INDICATOR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8WSOP datasheet.pdf