Yageo RT0805DRD07390KL
RT0805DRD07390KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07390KL
Brief Description
RES SMD 390K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07390KL.pdf
Availability of RT0805DRD07390KL
QUANTITY
RT0805DRD07390KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07390KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07390KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07390KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07390KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07390KL Details Description
Related parts for RT0805DRD07390KL
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
VOLT DETECT IC N-CH OD 2.2V TO-9 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 16.93K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf