Yageo RT0805DRD0743RL
RT0805DRD0743RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0743RL
Brief Description
RES SMD 43 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0743RL.pdf
Availability of RT0805DRD0743RL
QUANTITY
RT0805DRD0743RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0743RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0743RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0743RL
Related LinksRT0805D, RT0805DRD0743RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0743RL Details Description
Related parts for RT0805DRD0743RL
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
8MM DA 1KB TAG METAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf