Yageo RT0805DRE07196KL
RT0805DRE07196KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07196KL
Brief Description
RES SMD 196K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07196KL.pdf
Availability of RT0805DRE07196KL
QUANTITY
RT0805DRE07196KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07196KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07196KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07196KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07196KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07196KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07196KL
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5M OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 7DDPAK datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP SILICON 8.2PF 5% 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 1X1.5 datasheet.pdf
INSERT BNC JACK COUPLER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf