Yageo RT0805DRE0739R2L
RT0805DRE0739R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0739R2L
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0739R2L.pdf
Availability of RT0805DRE0739R2L
QUANTITY
RT0805DRE0739R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0739R2L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0739R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0739R2L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0739R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0739R2L Details Description
Related parts for RT0805DRE0739R2L
FUSE CLIP CARTRIDGE 15A PCB datasheet.pdf
VARISTOR 8.8V 1.2KA 2220 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC RED datasheet.pdf
I/O CABLE, 2M datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 800MM X 600MM datasheet.pdf