Yageo RT0805DRE07412RL
RT0805DRE07412RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07412RL
Brief Description
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07412RL.pdf
Availability of RT0805DRE07412RL
QUANTITY
RT0805DRE07412RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07412RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07412RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07412RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07412RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07412RL Details Description
Related parts for RT0805DRE07412RL
IC REG LDO 5V 0.3A TO252-5 datasheet.pdf