Yageo RT0805DRE07511RL
RT0805DRE07511RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07511RL
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07511RL.pdf
Availability of RT0805DRE07511RL
QUANTITY
RT0805DRE07511RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07511RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07511RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07511RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07511RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07511RL Details Description
Related parts for RT0805DRE07511RL
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV NP0 3838 datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 578MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 5POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf