Yageo RT0805DRE07866RL
RT0805DRE07866RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07866RL
Brief Description
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07866RL.pdf
Availability of RT0805DRE07866RL
QUANTITY
RT0805DRE07866RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07866RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07866RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07866RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07866RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07866RL Details Description
Related parts for RT0805DRE07866RL
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 20A 8SON datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 672BGA datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
4.2MM WTB VTHDR W/O MNTFLG 4SN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT PIN datasheet.pdf