Yageo RT0805DRE0795R3L
RT0805DRE0795R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0795R3L
Brief Description
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0795R3L.pdf
Availability of RT0805DRE0795R3L
QUANTITY
RT0805DRE0795R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0795R3L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0795R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0795R3L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0795R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0795R3L Details Description
Related parts for RT0805DRE0795R3L
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
SW LIMIT SIDE-ROTARY DPDT 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 133.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
PIN COMB PLATE - BAY X ROW 4 datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL RA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 25V AXIAL datasheet.pdf