Yageo RT0805FRE07100KL
RT0805FRE07100KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE07100KL
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE07100KL.pdf
Availability of RT0805FRE07100KL
QUANTITY
RT0805FRE07100KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE07100KL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE07100KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE07100KL
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE07100KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE07100KL Details Description
Related parts for RT0805FRE07100KL
RES SMD 6.34KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 52POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 50W TO204AD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 2W datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 320MA 3.09 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf