Yageo RT0805FRE07150KL
RT0805FRE07150KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE07150KL
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE07150KL.pdf
Availability of RT0805FRE07150KL
QUANTITY
RT0805FRE07150KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE07150KL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE07150KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE07150KL
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE07150KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE07150KL Details Description
Related parts for RT0805FRE07150KL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 532 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 520MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf