Yageo RT0805FRE0723R7L
RT0805FRE0723R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0723R7L
Brief Description
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0723R7L.pdf
Availability of RT0805FRE0723R7L
QUANTITY
RT0805FRE0723R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0723R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0723R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0723R7L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0723R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0723R7L Details Description
Related parts for RT0805FRE0723R7L
RES SMD 300K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 16A TO220AC datasheet.pdf