Vishay/Dale CRCW08053K24FKTB
CRCW08053K24FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053K24FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053K24FKTB.pdf
Availability of CRCW08053K24FKTB
QUANTITY
CRCW08053K24FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053K24FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW08053K24FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053K24FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW08053K24FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053K24FKTB Details Description
Related parts for CRCW08053K24FKTB
RES SMD 32.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.2V SNT-4A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DDR3 204P 9.2H RVS AU0.25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PPS 1A datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 24V 185W datasheet.pdf