Yageo RT1206BRD07931RL
RT1206BRD07931RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07931RL
Brief Description
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07931RL.pdf
Availability of RT1206BRD07931RL
QUANTITY
RT1206BRD07931RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07931RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07931RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07931RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07931RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07931RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07931RL
IC OPAMP DIFF 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.3V SOT23-6 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 2K OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.08V SOT143-4 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.715 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SR BTS CSINSL 3 ASY EHV datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf