Yageo RT1206BRE07130KL
RT1206BRE07130KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07130KL
Brief Description
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07130KL.pdf
Availability of RT1206BRE07130KL
QUANTITY
RT1206BRE07130KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07130KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07130KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07130KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07130KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07130KL Details Description
Related parts for RT1206BRE07130KL
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN RP-TNC JACK 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 6.3KV AXIAL datasheet.pdf