Yageo RT1206BRE072K43L
RT1206BRE072K43L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE072K43L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE072K43L.pdf
Availability of RT1206BRE072K43L
QUANTITY
RT1206BRE072K43L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE072K43L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE072K43L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE072K43L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE072K43L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE072K43L Details Description
Related parts for RT1206BRE072K43L
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 145 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM datasheet.pdf