Yageo RT1206BRE0730K1L
RT1206BRE0730K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0730K1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0730K1L.pdf
Availability of RT1206BRE0730K1L
QUANTITY
RT1206BRE0730K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0730K1L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0730K1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0730K1L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE0730K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0730K1L Details Description
Related parts for RT1206BRE0730K1L
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60FBGA datasheet.pdf
CONV D/A 8BIT TRPL 40MHZ 48-PQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC 8BIT UNV SHFT/STOR REG 20SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY SC-SC DUPLEX MM 3M datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY MULTI-FUNCT 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf