Yageo RT1206BRE07511KL
RT1206BRE07511KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07511KL
Brief Description
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07511KL.pdf
Availability of RT1206BRE07511KL
QUANTITY
RT1206BRE07511KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07511KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07511KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07511KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07511KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07511KL Details Description
Related parts for RT1206BRE07511KL
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
LED 3MM BRIGHT WHITE WATER CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf