Yageo RT1206BRE0790R9L
RT1206BRE0790R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0790R9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0790R9L.pdf
Availability of RT1206BRE0790R9L
QUANTITY
RT1206BRE0790R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0790R9L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0790R9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0790R9L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE0790R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0790R9L Details Description
Related parts for RT1206BRE0790R9L
IDC CABLE - MCE34K/MC34M/MCE34K datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 12V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
EMITTER UV 410NM 1A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -10V 3W datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220 datasheet.pdf