Yageo RT1206CRD0712RL
RT1206CRD0712RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0712RL
Brief Description
RES SMD 12 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0712RL.pdf
Availability of RT1206CRD0712RL
QUANTITY
RT1206CRD0712RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0712RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0712RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0712RL
Related LinksRT1206C, RT1206CRD0712RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0712RL Details Description
Related parts for RT1206CRD0712RL
FAN AXIAL 60X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 10K 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
ULTRASONIC SENSOR 72" 0-5V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf