Yageo RT1206CRD07137KL
RT1206CRD07137KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07137KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 137K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07137KL.pdf
Availability of RT1206CRD07137KL
QUANTITY
RT1206CRD07137KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07137KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07137KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07137KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07137KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07137KL Details Description
Related parts for RT1206CRD07137KL
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIM CBL 693MDL753 2.0M datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2POS WHT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf