Yageo RT1206CRD07249KL
RT1206CRD07249KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07249KL
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07249KL.pdf
Availability of RT1206CRD07249KL
QUANTITY
RT1206CRD07249KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07249KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07249KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07249KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07249KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07249KL Details Description
Related parts for RT1206CRD07249KL
TRIMMER 20K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST DL INV 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 240K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf