Yageo RT1206CRD0728KL
RT1206CRD0728KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0728KL
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0728KL.pdf
Availability of RT1206CRD0728KL
QUANTITY
RT1206CRD0728KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0728KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0728KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0728KL
Related LinksRT1206C, RT1206CRD0728KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0728KL Details Description
Related parts for RT1206CRD0728KL
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2065N/X 12" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 2.7-5.5V ESD 20QFN datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH QUAD 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAG ELECTRL WARN 5.75"X3" BLK/RD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf