Yageo RT1206CRD075K76L
RT1206CRD075K76L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD075K76L
Brief Description
RES SMD 5.76KOHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD075K76L.pdf
Availability of RT1206CRD075K76L
QUANTITY
RT1206CRD075K76L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD075K76L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD075K76L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD075K76L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD075K76L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD075K76L Details Description
Related parts for RT1206CRD075K76L
IDC CABLE- AKC60G/ AE60M / X datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 5V datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED 18MM AMBER 28V WIRE PNL MNT datasheet.pdf