Yageo RT1206CRD079K09L
RT1206CRD079K09L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD079K09L
Brief Description
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD079K09L.pdf
Availability of RT1206CRD079K09L
QUANTITY
RT1206CRD079K09L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD079K09L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD079K09L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD079K09L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD079K09L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD079K09L Details Description
Related parts for RT1206CRD079K09L
TWIST LOK WEB, HINGED .17"DIA datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 42A 504W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIP ROTARY SWITCH SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf