Yageo RT1206CRE0710R5L
RT1206CRE0710R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0710R5L
Brief Description
RES SMD 10.5 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0710R5L.pdf
Availability of RT1206CRE0710R5L
QUANTITY
RT1206CRE0710R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0710R5L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0710R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0710R5L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0710R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0710R5L Details Description
Related parts for RT1206CRE0710R5L
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
DVI EXTENSION CABLE DVI-D M/F 1' datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 16-18AWG CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.8A 123.5 MOHM datasheet.pdf