Yageo RT1206CRE0714R7L
RT1206CRE0714R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0714R7L
Brief Description
RES SMD 14.7 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0714R7L.pdf
Availability of RT1206CRE0714R7L
QUANTITY
RT1206CRE0714R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0714R7L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0714R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0714R7L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0714R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0714R7L Details Description
Related parts for RT1206CRE0714R7L
MOSFET N/P-CH 100V 2.1A 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15 datasheet.pdf
TXRX SGL DS3/E3 400PBGA datasheet.pdf
IC DVR SW HI SIDE 2CH POWERSSO12 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V/3.3V 10WSON datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
MULTI-LAY HYBRID BALUNS 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
390UF 12V 9.5X38 105C AXI datasheet.pdf