Yageo RT1206DRE0715KL
RT1206DRE0715KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0715KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0715KL.pdf
Availability of RT1206DRE0715KL
QUANTITY
RT1206DRE0715KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0715KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0715KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0715KL
Related LinksRT1206D, RT1206DRE0715KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0715KL Details Description
Related parts for RT1206DRE0715KL
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
CABLE DUCT BRACKET datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf