Yageo RT1206DRE0730K1L
RT1206DRE0730K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0730K1L
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0730K1L.pdf
Availability of RT1206DRE0730K1L
QUANTITY
RT1206DRE0730K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0730K1L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0730K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0730K1L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0730K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0730K1L Details Description
Related parts for RT1206DRE0730K1L
RES 330 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU I.MX25 400MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GL/W SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
KIT EZRADIO TEST CARD SI4463 TRX datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8HSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
MICRO 100C P 120" WHT NI datasheet.pdf