Vicor Corporation VE-21K-IU-S
VE-21K-IU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-IU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W
Datasheet Download
VE-21K-IU-S.pdf
Availability of VE-21K-IU-S
QUANTITY
VE-21K-IU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-IU-S
Internal Part NumberEIS-VE-21K-IU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-IU-S
Related LinksVE-21, VE-21K-IU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-IU-S Details Description
Related parts for VE-21K-IU-S
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR CURRENT MAGNETIC 10A DC datasheet.pdf
CONN TERMINAL SCREW M3.5 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 130MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HOOD BOTTOM ENTRY SZ10B datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 350W datasheet.pdf