Yageo RT1206FRE07102KL
RT1206FRE07102KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07102KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07102KL.pdf
Availability of RT1206FRE07102KL
QUANTITY
RT1206FRE07102KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07102KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07102KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07102KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07102KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07102KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07102KL
CONN HOUSING 14POS .100 DUAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN ADAPTER 5P-5P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 78POS datasheet.pdf
CAP FILM 82NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf