Yageo RT1206FRE0710R7L
RT1206FRE0710R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0710R7L
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0710R7L.pdf
Availability of RT1206FRE0710R7L
QUANTITY
RT1206FRE0710R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0710R7L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0710R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0710R7L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0710R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0710R7L Details Description
Related parts for RT1206FRE0710R7L
MOSFET N-CH 20V 15A DIRECTFET datasheet.pdf
DEKAFIX FS 6 MKD 251-300 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANSISTOR datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf