Yageo RT1206FRE07127RL
RT1206FRE07127RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07127RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07127RL.pdf
Availability of RT1206FRE07127RL
QUANTITY
RT1206FRE07127RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07127RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07127RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07127RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07127RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07127RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07127RL
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC CLOCK MOD SS 3.3V TSOT23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS datasheet.pdf