Yageo RT1206FRE07150RL
RT1206FRE07150RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07150RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07150RL.pdf
Availability of RT1206FRE07150RL
QUANTITY
RT1206FRE07150RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07150RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07150RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07150RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07150RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07150RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07150RL
CONN HEADER VERT .100 8 POS 30AU datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
IC CLK GEN FIBRE CHAN 8-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf