Yageo RT1206FRE07158KL
RT1206FRE07158KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07158KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07158KL.pdf
Availability of RT1206FRE07158KL
QUANTITY
RT1206FRE07158KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07158KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07158KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07158KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07158KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07158KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07158KL
RES 100K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM DO204AL datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 333.33 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf