Yageo RT1206FRE07162KL
RT1206FRE07162KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07162KL
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07162KL.pdf
Availability of RT1206FRE07162KL
QUANTITY
RT1206FRE07162KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07162KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07162KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07162KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07162KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07162KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07162KL
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL UNSHRD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf