Yageo RT1206FRE0730R1L
RT1206FRE0730R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0730R1L
Brief Description
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0730R1L.pdf
Availability of RT1206FRE0730R1L
QUANTITY
RT1206FRE0730R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0730R1L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0730R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0730R1L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0730R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0730R1L Details Description
Related parts for RT1206FRE0730R1L
IC OPAMP GP 220KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
IC PLL ZD BUFFER HS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/180G 1.5SN BK datasheet.pdf
CB BTS 12A 59 12 ASY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf